Szybkie i precyzyjne badanie złota
Od czasu kryzysu gospodarczego cena złota stale rośnie. Te historycznie wysokie ceny są szczególnie istotne dla skupów, ponieważ nabywca ma zwykle tylko kilka minut na oszacowanie wartości kupowanych przedmiotów, a błędne ustalenie wartości może być bardzo kosztowne w skutkach. W wielu miejscach nadal można spotkać pomiar na kamieniu probierczym, ale przy dzisiejszym zróżnicowaniu stopów jest on obarczony dużym ryzykiem. Czy kamień probierczy można zastąpić inną metodą – tak by pracownik po krótkim przeszkoleniu mógł wykonywać wiarygodne pomiary o dokładności zbliżonej do metody ogniowej?
Różne przedmioty oddawane do skupów złota
Oprócz samej masy skupowanej obrączki, istotne jest, ile jest w niej złota. Odwiedzając Urząd Probierczy dowiemy się, że określić zawartość złota możemy na co najmniej trzy sposoby. Najpewniejszą metodą będzie „wypróbowanie w ogniu” czyli metoda kupelacyjna, ale do tego potrzebna będzie precyzyjna waga, piec, odczynniki i ktoś z dużym doświadczeniem. Wadami tego rozwiązania są koszty, czas i konieczność zniszczenia badanej próbki. Drugą uznaną metoda jest wspomniany wcześniej kamień probierczy, tutaj pomiar jest dość szybki, ale potrzeba wielu iglic o różnym składzie i doświadczenia a mimo to można mocno przeszacować. Trzecim sposobem jest spektrometr XRF. Tutaj w odróżnieniu od pozostałych metod, umiejętności techniczne i doświadczenie nie są najważniejsze. Próbkę należy umieścić na okienku pomiarowym, nacisnąć start i pozwolić działać prawom fizyki a minutę później można po prostu odczytać zawartość złota i innych cennych pierwiastków, o których czasami się zapomina.
Łatwość obsługi i jakość spektrometrów XRF firmy FISCHER doceniają na co dzień urzędy probiercze na całym świecie, w szczególności w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Polsce a także producenci wyrobów jubilerskich oraz skupy. Analiza fluorescencji rentgenowskiej (XRF) oferuje nieniszczącą szybką analizę składu i grubości powłoki na biżuterii, zegarkach i innych produktach z metali szlachetnych. Obecnie przy małej dostępności metali szlachetnych ich ceny są wyjątkowo wysokie przez co inwestycja w wiarygodne urządzenie pomiarowe w firmach zajmujących się skupem zwraca się szybciej niż kiedykolwiek dotąd.
Spektrometr do złota – cena
Cena spektrometru do złota uzależniona jest od zastosowanego detektora, konfiguracji głowicy pomiarowej oraz obudowy. W ofercie firmy FISCHER znajdą Państwo spektrometry, których cena umożliwia stosunkowo szybki zwrot inwestycji zarówno w mniejszych skupach jak i w firmach obracających większymi ilościami kruszcu. Dzięki optymalizacji konfiguracji sprzętowej serii GOLDSCOPE – cena spektrometru do złota jest wyjątkowo niska w stosunku do jakości uzyskanego pomiaru i korzyści z prawidłowej wyceny materiału.