Jedne z urządzeń pomiarowych, które można stosować bezpośrednio na produkcji to projektory pomiarowe. Ich budowa pozwala na bieżącą kontrolę produkcji, przy obrabiarkach CNC, wtryskarkach, wytłaczarkach i prasach. Projektor pomiarowy charakteryzuje się prostą budową, odpornością na warunki produkcyjne i przede wszystkim intuicyjną obsługą przez co może być stosowany przez niewykfalifikowany personel. Projektor pomiarowy dostarczany jest zawsze z elektronika odczytowo pomiarową. W zależności od modelu może ona posiadać tylko podstawowe funkcje albo stanowić oprogramowanie pomiarowe zainstalowane na komputerze z platformą WINDOWS. Projektory pomiarowe można podzielić na dwie podgrupy ze względu na przebieg wiązki światła.
Projektory pionowe
Jedną z nich stanowią projektory pionowe. Cechą charakterystyczną jest to, że przebieg wiązki światła jest pionowy pomiędzy źródłem światła a obiektywem. Projektor pionowy najczęściej posiada stolik szklany. Obserwację przedmiotu prowadzi się na ekranie najczęściej usytuowanym pionowo przed operatorem. Projektor pionowy doskonale nadaje się do sprawdzania małych i lekkich wyrobów takich jak podkładki, uszczelki i wszelkiego rodzaju drobne elementy wykonane ze stali, aluminium, tworzyw sztucznych czy papieru.
Projektory poziome
Drugą grupę stanowią projektory poziome. W ich przypadku przebieg wiązki światła pomiędzy źródłem, najczęściej żarówką halogenową, a obiektywem jest poziomy. Projektory poziome posiadają stolik, wyposażony w rowki teowe pozwalające na zamocowanie przedmiotu. Główną zaletą projektorów poziomych jest to, że posiadają duże zakresy pomiarowe i mogą mierzyć przedmioty o znacznej wadze. Projektor poziomy może być wyposażony w rewolwer na kilka obiektywów umożliwiający zmianę powiększeń. Projektory poziomie i projektory pionowe posiadają kątomierz ekranowy do szybkiego odczytu kąta za pomocą nici pajęczych naniesionych na ekranie. Każdy projektor posiada także klipsy ekranowe do montaży folii.