Płyta pomiarowa granitowa
Naturalny granit z twardej skały to alkaliczna głęboka skała, która uformowała się przez setki tysięcy lat ze stopionego materiału ze skorupy ziemskiej. Ze względu na historię jego powstania jest bardzo wytrzymały, niezwykle jednorodny i drobno porowaty oraz ma gęstą strukturę. W rezultacie granit ma niską rozszerzalność cieplną i przewodność cieplną. Jest prawie wolny od naprężeń i jest stabilny wymiarowo przez długi czas. Ponadto materiał charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie.
Granity w najróżniejszych formach i składach, powstały miliony lat temu w wyniku bardzo powolnego krzepnięcia stopionej skały (magmy) w dolnej skorupie ziemskiej. Znajdowali się na głębokości ponad 2 kilometrów pod powierzchnią ziemi. Granit jest zatem głęboką skałą alkaliczną i jest również nazywany „PLUTONIT” w terminologii technicznej.
Te specyfikacje sprawiają, że ten materiał jest materiałem wyjściowym idealnym do precyzyjnych narzędzi pomiarowych i części maszyn. Krystaliczna struktura ułatwia szlifowanie i docieranie. W porównaniu z materiałami metalowymi współczynnik rozszerzalności cieplnej jest bardzo niski. Ponadto kamień jest oczywiście wolny od korozji, dzięki czemu nie traci się czasu na prace konserwacyjne i odtłuszczanie.
Jak powstaje granit?
Granity w najróżniejszych formach i składzie powstały miliony lat temu przez bardzo powolne krzepnięcie stopionej skały (magmy) w dolnej skorupie ziemskiej. Znajdował się on na głębokości ponad 2 kilometrów pod powierzchnią ziemi. Poprzez ruchy tektoniczne i usunięcie skały powyżej zestalony granit dociera na powierzchnię, gdzie może być wydobywany w dużych kamieniołomach na całym świecie. Te procesy rozwojowe trwają do dziś, jednak zajmie to kolejne 10 do 15 milionów lat, zanim stanie się zestalonym i naturalnie twardym granitem. Do naszych produktów wybieramy granity o możliwie równomiernej strukturze. Wszystkie półfabrykaty przechodzą przez rygorystyczne procesy selekcji, w których rzeczywiste błędy są konsekwentnie eliminowane. Niemniej jednak półfabrykaty mogą mieć różnice kolorystyczne. Podobnie jak wszystkie naturalne substancje, nasz kamień również podlega różnym wpływom, takim jak ogromne ciśnienie i temperatura. Procesy te nie zachodzą w „warunkach pomieszczeń czystych”, ale w naturze. Może to skutkować odchyleniami kolorów, które jednak nie wpływają na właściwości fizyczne i nie wpływają na dokładność.