Na przestrzeni kilku ostatnich lat możemy zauważyć, że sprzedaż robotów przemysłowych rośnie z roku na rok. Na taki stan rzeczy wpływ ma wiele czynników, do których można zaliczyć m.in. rozwój robotów, potrzeba utrzymania konkurencyjności na światowych rynkach, sytuacja na rynku pracy i brak wykwalifikowanej kadry czy wzrost kosztów pracy. Obecnie w wielu przedsiębiorstwach powszechnym staje się widok robota pracującego w zamkniętej celi, czy też ramię w ramię z pracownikiem.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów układów kinematycznych robotów, jednak najczęściej spotykamy się z robotami o sześciu stopniach swobody (wideo 1). Roboty sześcioosiowe są używane w różnych gałęziach przemysłu do różnych, zazwyczaj powtarzalnych zadań jak np. paletyzacja, montaż, spawanie, zgrzewanie, klejenie, testowanie czy kontrola jakości. Większość z nich jednak posiada cechy, które sprawiają, że zastosowanie ich w niektórych aplikacjach jest nie tylko nieekonomiczne, ale również i niepraktyczne. Wśród tych cech możemy wymienić:
Wyobraźmy sobie następującą hipotetyczną sytuację. Pewien zakład produkcyjny wytwarza podzespoły złożone z precyzyjnych części niewielkich rozmiarów i masie. Wyprodukowane części pojawiają się na kolejnych stanowiskach linii produkcyjnej, gdzie pracownicy w pierwszej kolejności przeprowadzają kontrolę jakości wyprodukowanych części, kwalifikują je OK lub NOK, a następnie montują w zespoły wyższego rzędu i na koniec przeprowadzają testy. Produkcja jest powtarzalna i pracownicy realizują powtarzalne czynności. W związku z sytuacją na rynku pracy: trudności w znalezieniu pracowników oraz wzrost kosztów zatrudnienia pracownika, właściciel przytoczonego zakładu produkcyjnego rozważa automatyzację linii produkcyjnej i zakup kilku robotów. Analizując ofertę dostępną na rynku dochodzi do następujących wniosków:
W wyniku przeprowadzonej analizy przytoczonemu właścicielowi nasuwa się jeden wniosek: koszty są zbyt wysokie, jestem zmuszony pozostać przy obecnym rozwiązaniu i borykać się z dotychczasowymi problemami. Ale czy na pewno tak być musi, może na rynku jest jednak alternatywa? Przypatrzmy się bliżej rozwiązaniu jakie oferuje kanadyjska firma Mecademic. W jej ofercie znajduje się sześcioosiowy robot przemysłowy Meca500.
Moduł pneumatyczny MPM500 (rys. 3) – zaprojektowany specjalnie dla robota Meca500 umożliwia połączenie robota z różnymi narzędziami pneumatycznymi. Moduł składa się z dwóch 3-drogowych 2-położeniowych zaworów elektromagnetycznych normalnie zamkniętych, niezależnie sterowanych bezpośrednio z robota.
Treść powyższego artykułu korzysta z ochrony udzielanej przez przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (j.t. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.). Każdy z Klientów zobowiązany jest do poszanowania praw autorskich pod rygorem odpowiedzialności cywilnoprawnej oraz karnej wynikającej z przepisów tej ustawy. Treść artykułu – w całości bądź jakiejkolwiek części – może być wykorzystywana tylko w zakresie dozwolonego użytku osobistego. Wykorzystanie tego artykułu - w całości bądź jakiejkolwiek części - do innych celów a w szczególności - komercyjnych, w tym kopiowanie, publiczne odtwarzanie, lub udostępnianie osobom trzecim w jakikolwiek inny sposób, może następować tylko pod warunkiem uzyskania wyraźnego pisemnego zezwolenia ITA i na warunkach określonych przez ITA. W celu uzyskania zgody na wykorzystanie zawartości Strony, należy skontaktować się z ITA za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego w zakładce Kontakt. Korzystanie z powyższej treści w celu innym niż do użytku osobistego, a więc do kopiowania, powielania, wykorzystywania w innych publikacjach w całości lub w części bez pisemnej zgody ITA jest zabronione i podlega odpowiedzialności cywilnoprawnej oraz karnej wynikającej z przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.